09
Сря, Окт
25 Нови статии

НАП напомня с писма и обаждане по телефона на граждани да декларират доходите си

На 30 септември изтича срокът за подаване на коригиращи данъчни декларации от физическите и юридическите лица. Те имат възможност еднократно да коригират данните, които са посочили в годишната си декларация за облагане на доходите на физическите лица или във формуляра за облагане с корпоративен данък по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане на юридическите.

При откриване на грешка в декларираните данни, гражданите и дружествата имат право еднократно, в срок до 30 септември на текущата година, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация.

НАП напомня с имейли или обаждане по телефона на физически лица, за които има информация, че през 2023 година са получили доходи от трудови договори, хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в интернет и др., но са пропуснали да ги декларират или посочените данни са вписани некоректно, за необходимостта да направят корекции и да допълнят годишните си данъчни декларации.

Повече информация за попълване и подаване на коригиращи декларации може да получите от подкаст епизод, посветен на темата, от сайта на приходната агенция или на телефона на Информационния център на НАП: 0700 18 700, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор

До края на октомври Министерство на земеделието и храните и държавните горски предприятия ще изготвят План за възстановяване на опожарените горски територии. Това съобщиха от МЗХ след среща на д-р инж. Мирослав Маринов, заместник-министър , с директорите на шестте държавни предприятия и на Регионалните дирекции по горите в страната.

Областният управител на Хасково Мехмед Атаман удължи забраната за  извършване на следните дейности на полето:

1. Косене на трева и машинно почистване (мулчиране), включително почистването на храсти, свързани с поддържането на пасища и обработваеми земи.

2. Балиране и извозването на сено и слама.

Забраната обхваща периода от 09.09.2024 г. до 15.09.2024 г. всеки ден след 11.00 часа.

Заповедта на губернатора е изпратена до кметовете на общини в областта, горските стопанства, електроразпределителния оператор.

Възлага се на органите на МВР и Пожарната да следят стриктно за изпълнението на заповедта.

Над 24,7 млн. лв. са внесените безкасово данъци и осигуровки в област Хасково

Близо 1,4 млрд. лв. са платени през виртуалния и физическите ПОС терминали на НАП от началото на август м.г. до края на юли 2024 г. Над 24,7 млн. лв. от тях са внесени от физически и юридически лица в област Хасково.

За същия период, чрез устройствата в офисите на приходната агенция в страната и през е-услугата на НАП за плащане с карти (т.нар. виртуален ПОС) без такси са извършени повече от 2,2 млн. трансакции.

Потребителите имат възможност да погасят задълженията си с дебитна или кредитна карта във всеки офис на НАП, чрез монтираните там ПОС терминални устройства, както и чрез електронната услуга „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане“. Тя е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) в Портала за електронни услуги.

Важно е да се знае, че при плащането чрез виртуалния или физическите ПОС терминали на НАП не се дължат такси и то се отразява в данъчно-осигурителната сметка на клиента веднага, без обичайното забавяне при банков превод. Изключение правят плащанията на задължения, които са в процес на принудително изпълнение (например глоби от КАТ и др.), чието погасяване се отразява след допълнителна обработка и отнема повече време.

Друг начин за плащане на задължения към приходната агенция е по банков път, като от 2 октомври миналата година това става само по новите банкови сметки на НАП в БНБ. Всяка от тях е предназначена за погасяване на определено задължение: данъци, социалноосигурителни и здравни вноски, вноски за ДЗПО и вземания, подлежащи на принудително събиране от публичен изпълнител и др. Това улеснява значително гражданите и бизнеса, които вече плащат по определената сметка съответния вид задължение, независимо към коя структура на НАП са регистрирани по постоянен адрес или адрес на управление.

През следващите две седмици предстои закриване на банкови гишета в няколко от офисите на приходната агенция, в които все още има такива. Това няма да се отрази на клиентите на НАП, тъй като те могат да направят своя избор сред изброените начини за плащане и да погасят бързо и лесно своите задължения без да дължат такси.

Информация за плащането на задължения може да се намери в сайта на приходната агенция - www.nra.bg или да се получи от Информационния център на НАП на телефон: 0700 18 700, според тарифата на съответния оператор.

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов посети фермата на Николай Добрев в с. Равна гора

Пострадалите от пожарите през лятото земеделски стопани са компенсирани с 225 000 лева държавна помощ de minimis. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при посещението си във фермата на Николай Добрев в свиленградското село Равна гора, която пострада тежко от пожарите в община Свиленград. 

За възстановяване на това стопанство бе поет ангажимент и е изплатена индивидуална помощ de minimis от 42 000 лв., а със съдействието на „Югоизточно Държавно Предприятие“ ДП – Сливен са доставени 50 куб. м едра строителна дървесина за реконструкция на изгорелите стопански сгради. За пострадалите от пожари ферми държавното предприятие ще осигури общо 140 куб. м едра строителна дървесина.

По отношение на финансовата подкрепа за възстановяване на дейността на засегнатите стопанства министър Тахов уточни, че приоритетно са компенсирани стопани с щети по дълготрайни материални активи, включително сгради и съоръжения.

Министърът на земеделието и храните коментира, че непосредствено след пожарите през юли се срещна с фермери от най-засегнатите области. Той припомни, че Министерството на земеделието и храните помогна с транспорт на браншовата организация Обединени земеделски производители, за да бъде разпределена събраната помощ от съпричастни фермери за пострадалите от пожарите стопанства с цел изхранване на животните. 

Субсидиите към животновъдите се изплащат регулярно и своевременно, тази година също се движим без забавяне по определения от нас индикативен график, допълни министър Георги Тахов. 

По данни на МЗХ, над 8 093,22 ха са опожарените тази година земеделски площи в страната. Към Европейската комисия е изпратено писмо с искане за активиране на средства от земеделския резерв на ЕС за подпомагане на земеделските стопани, пострадали от сушата и пожарите. 

За 2024 г. общо 6 млн. лева са осигурени за компенсиране на земеделски стопани за щети от природни бедствия по схемата за държавна помощ „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“.

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова издаде административни актове, с които забрани прилагането от мобилни оператори на нелоялна агресивна търговска практика, тъй като чрез злоупотреба с влияние операторът налага всякакъв вид прекомерни и несъотвестващи на целта извъндоговорни пречки на потребителя, когато последният желае да упражни правата си по договора, включително правото си да прекрати договора или да избере друга стока или услуга или друг търговец.

Множество потребители, подаващи сигнали в КЗП, сигнализират, че при предсрочното прекратяване на договора, освен неустойката в размер на три стандартни такси, операторът допълнително начислява и неустойка за предоставени отстъпки от цените на месечните такси, както и неустойка за предоставени отстъпки от цените на крайни устройства (в случаите, когато потребителят е закупил на преференциална цена и крайно устройство). Твърденията на потребителите се подкрепят от приложените към жалбите им месечни сметки и фактури, от които е видно, че операторът действително начислява тези неустойки.

В съответствие с клаузите на договора при предсрочно прекратяване на договор за електронни съобщителни услуги по вина или инициатива на потребителя мобилният оператор има право да изиска заплащането на неустойка в размер на не повече от 3 стандартни месечни такси за всеки от абонаментните планове, по отношение на които договорът се прекратява предсрочно.

Вместо това обаче, освен уговорената в договора неустойка, са предвидени две допълнителни клаузи, позволяващи на оператора да претендира отстъпките от месечните абонаментни такси до края на срока на договора и разликата между стандартната цена на устройството и заплатената от потребителя цена, съответстваща на оставащия срок до края на договора. По този начин като краен резултат се заобикаля поставеният максимален праг на неустойка от размера на три месечни абонаментни такси за физически лица.

Това са уговорки във вреда на потребителя, които накърняват добрите нрави и водят до съществено неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя, като задължават потребителя при неизпълнение на неговите задължения да заплати необосновано високо обезщетение или неустойка.

По същността си тези уговорки съставляват клаузи за неустойки, като същите имат обезщетителен характер, независимо от обстоятелството, че са посочени като отстъпки от цените на абонаментите и крайните устройства. Правото за мобилния оператор да изисква тези неустойки се поражда въз основа на предсрочно прекратения договор по вина или инициатива на потребителя. Т.е., на същото основание, на което се дължи и неустойката в размер на три стандартни такси. Респективно тези неустойки са уговорени във вреда на потребителя и не отговарят на изискването за добросъвестност.

С включването в договора за мобилни услуги за едно и също неизпълнение на няколко различни и едновременно дължими санкции, се надхвърля обезпечителната и обезщетителната функция на неустойката и същата се явява необосновано висока.

В хода на административното производство по издаването на заповедите е установено, че мобилни оператори злоупотребяват с влияние, като се възползват от позицията на по-силна страна в правоотношението си с потребителя, за да тълкува изключително в свой интерес неустоечната клауза в договора и без наличие на правно основание в допълнение към уговорения максимален размер на неустойката за физически лица-потребители, да начислява допълнителни неустойки. По този начин дружеството налага на потребителя извъндоговорни пречки, когато последният желае да упражни правата си по договора, вкл. правото да прекрати предсрочно договора срещу заплащане на уговорената в него неустойка в максимален размер на три месечни стандартни абонаментни такси за услугите на срочен абонамент, за които договорът се прекратява.

Тези действия несъмнено е възможно да променят поведението на средния потребител по отношение на услугата, като го накарат да се откаже от решението за предсрочно прекратяване договора с оглед на прекомерно високите неустойките, от което решение потребителят иначе не би се отказал или е възможно да не се откаже, ако операторът не прилагаше тази агресивна нелоялна търговска практика.

Крайният срок за внасяне на здравноосигурителната вноска за месец юли е 26-ти август

До 26 август младежите, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, да внесат здравно-осигурителната си вноска за месец юли. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение наесен и не са започнали работа.

За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 37,32 лв. месечно. Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по Закона за здравното осигуряване. В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация Образец № 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски. Тъй като през този месец 25-ти е неприсъствен ден, неделя, декларирането и внасянето на здравните осигуровки може да стане и на 26-ти август, включително.

В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена информацията за попълване и подаване на декларация Образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец № 7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).

При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът може да се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и да няма достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор", която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен в Портала на Агенцията .

Справка за здравния си статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 (на цена, съгласно тарифата на съответния оператор). Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата. Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Информация за попълване и подаване на декларация Образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефон 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.