Съществено увеличение – средно с около 40%, на данъка за сгради и таксата за битови отпадъци има и за текстилната фабрика „Коприна“. „С 47 на сто повече трябва да платим данък „Сгради“, а такса смет скача с 34 процента – каза директорът инж. Андон Куртев. - Общо 8 300 лв. ще ни струват местните налози, а предприятието не работи.“
От професионалната гимназия по селско стопанство и икономика също се чудят как ще платят за събирането на битовите отпадъци. Като държавно учреждение училището не дължи данък „Сгради“. Миналата година таксата им за сметта е била 877 лв., а сега скача на 3 000 лв. „Подали сме навреме декларация за контейнер – съобщи главният счетоводител Милко Янакиев. - На всичкото отгоре ни искат и 33 лв. за учебната ферма, която е затворена. Тези пари не са включени в делегирания бюджет на училището, няма откъде да ги вземем.“
Много фирми и учреждения от общината се пекат на същия огън. При едни сумите са скочили с проценти, при други – в пъти. Някои, като „Катаржина Естейт“, например, пък са с по-ниски данък „Сгради“ и такса „Смет“ от лани.
Това се дължи на поправка в Закона за местнит данъци и такси, приета от Народното събрание, която разпорежда данъкът да се изчислява на базата на данъчната оценка на сградата, а не, както досега, на базата на балансовата стойност. Много са редки случаите балансовата стойност да е равна или по-голяма от данъчната оценка, обикновено е обратното, обясни директорът на дирекция „Местни данъци и такси“ в ОбА – Свиленград Живко Великов. Общината е запазила промилите за данък „Сгради“. При такса „Битови отпадъци“ - той също остава, но при заявен контейнер се прибавя и 1 промил върху отчетната стойност за поддържане на чистотата на населеното място. „В Свиленград данъците са едни от най-ниските в областта – каза Великов. - Проблемът е много по-остър в Хасково и Димитровград, където запазиха промила, но градовете са в по-висока категория и данъчните оценки са по-високи. В Харманли пък намалиха ставката, но и той е в по-горна категория.“
Пред Великов доста фирми също са поставили проблема. В общината са обсъждали варианти за намаляване на такса“Смет“, но данък „Сгради“ не може да се пипа, тъй като е регламентиран със закон. Промилът за боклуците също не можело да бъде редуциран, след като вече е приет. „Това, което можем да направим на първо време, е да удължим срока за подаване на декларации по чл. 17 от Закона за местните данъци и такси – каза държавният служител. - Той беше до 20 февруари, сега става до 15 юни т. г. Така фирмите ще могат да заявят не контейнери, а по-малки кошове за смет тип „Мева“, които са и по-евтини, а тези, които са пропуснали да го направят, да избегнат преминаването в по-тежък режим.“
за миналата година в Свиленград са регистрирани около 1 600 фирми. Те са внесли в общинската хазна около 350 - 400 хил. лв. такса за битовите отпадъци и 120 000 лв. данък за сградите. Според Живко Великов скокът т. г. няма да е много голям – очаква се от данъка да се съберат около 150 – 160 хил. лв. „Ако Общинският съвет беше гласувал нисък промил, имаше опасност бюджетът да се срути, тъй като случаите са различни и някои плащат по-малко“, подчерта той.
СМ