23
Сря, Апр
22 Нови статии

Експерти на РИОСВ - Хасково извършиха проверка за оценка на ресурсните възможности на вида блатно кокиче в наблюдаваните находища, намиращи се в местностите „Долната ова“ в община Любимец, „Лозенски път“ край Свиленград и „Сазлъка“ край с. Бисер, съобщиха от екоинспекцията.

И през 2025 г. се потвърждава тенденцията за влошаване на състоянието на блатното кокиче. Наблюдават се влошени показатели, понижен брой и по-дребни растения с по-малко на брой и измръзнали цветове, поради студената и снежна пролет, както и влошаване на условията в самите местообитания: засушаване, намаляване на заеманата от вида площ, навлизане на инвазивни видове растения и др.

Проверена бе и защитена местност „Находище на наделенолистно великденче“ в свиленградското с. Щит, съвместно с представители на стопанисващите имотите организации - община Свиленград и  ТП ДГС Свиленград, по плана за контролна дейност на РИОСВ-Хасково за 2025 г. В площта на защитената местност бяха установени екземпляри на вида, предмет на опазване – във фаза на развитие - пълен цъфтеж, плътността е относително добра.

Обособени са две постоянни пробни площадки за мониторинг и са попълнени стандартни формуляри по Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМСБР).

Снимка: В. Трифонов

 

Националната служба за съвети в земеделието стартира серия от информационни събития в страната, които се организират от 28-те мобилни общински офиса, сред които е и този в Любимец. Кампанията ще продължи до 20 май .

Първата в нашия регион среща ще се състои в с. Белица, община Любимец. Тя е насрочена за 14 април от 10 ч. в залата на читалището.

Експерти ще предоставят информация на земеделските стопани относно подпомагането по директните плащания през 2025 г., както и с изискванията за изпълнение на одобрените проекти по Програмата за развитие на селските райони . Земеделските стопани ще имат възможност да се запознаят с актуализираните изисквания и нововъведения, с промените при подаване на заявленията за подпомагане, които са в сила тази година.

Във втората част присъстващите ще бъдат информирани за условията за изпълнение на проектите „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“.

СМ

„Свиленград е малък, но има доста лозари и винари. На територията на общината са засадени над 14 000 дка лозя, повечето от които с винени сортове и по-малко десертни. Младите лозови насаждения се разрастват и променят пейзажа на района“.

Това пише в книгата „Винени турове в България“, отпечатана на български и английски от столично издателство. Тази книга не е просто пътеводител, а карта към културата на виното в България – култура, която ще обогати и вдъхнови вашето пътешествие, казват съставителите.

Изданието посочва, че край свиленградското село Мезек се намира един от най-модерните винарски комплекси на Балканския полуостров, разположен в някогашната гранична зона между България и Турция.

Лозята около Харманли, Любимец, Тополовград от векове се славят с разкошните си червени вина, продължава разказът , приканващ любителите на виното към пътешествия на юг. Специалисти сравняват тази част от Сакара с калифорнийската долина Напа, световно прочута с вината си.

Книгата, която се разпространява безплатно, води любознателните по пътища от старите изби до съвременните бутикови винарни, където се преплитат традиция и модерност, неизчерпаем извор на вкусове.

СМ

Стартира прием на заявления за подпомагане на  млади фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на над 176 млн. лв. 

Всички документи по кандидатстването по процедурата ще се изготвят безвъзмездно от Национална служба съвети в земеделието (НССЗ). Целта на интервенцията е младите стопани да бъдат подкрепени при създаването на устойчиви и конкурентни стопанства.  Подкрепата ще увеличи техния брой и ще допринесе за запазване на съществуващите работни места.

Младите фермери ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 78 хил. лева.       

Допустими кандидати по процедурата ще бъдат млади хора с вече съществуващи стопанства. Те трябва да са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители най-късно 24 месеца преди подаването на заявлението за подпомагане, както и да бъдат на възраст от 18 до 40 години към датата на подаването му.  Кандидатите могат да бъдат както физически лица, еднолични търговци, така и собственици на еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/.

С изпълнението на бизнес плана си те трябва да осигурят въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в дълготрайни материални активи - машини - съоръжения, оборудване, извършване на строително монтажни работи или закупуване земеделска земя, който да са свързани с дейността им.

Приемът ще бъде отворен до 27 януари 2025 г. като подаването на заявления по интервенцията ще бъде изцяло по електронен път чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).

С цел улеснение на кандидатите е изготвено и Ръководство за подаване на заявления за подпомагане по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., което е налично в СЕУ.

Кандидатите могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема. Исканията могат да се изпращат на електронната поща: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на приема.

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова беше домакин на информационна среща в рамките на националната кампания на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за приема на заявления за директни плащания за 2025 г.

Областната дирекция по безопасност на храните в Хасково организира на 30 януари информационна среща с животновъди от района на Свиленград. Тя ще се проведе в сградата на общинската администрация. Срещите по инициатива на БАБХ се организират в сътрудничество с кметовете на населените места .

Целта е да се информират местните животновъди и представители на браншовите организации в сектора за актуалната епизоотична обстановка в страната, мерките за биосигурност, които трябва да бъдат спазвани, актуалните заболявания по животните в България и съседните държави, симптомите и начините за превенция.

Участниците в срещата ще могат да зададат въпроси директно към експертите на БАБХ. Агенцията отправя покана към всички животновъди да се включат в срещите, за да получат актуална информация и съдействие относно добрите практики за безопасност и здраве на животните.

СМ

Снимка:БАБХ

Като част от дейностите на проект "Живот за белошипата ветрушка" LIFE19 NAT/BG/001017, изпълняван от Зелени Балкани с финансовата подкрепа на ЕС, 6 животновъди и земеделски производители от България посетиха международното изложение EuroTier 2024 в Хановер.

Посещението, организирано съвместно с нашите дългогодишни приятели и партньори от Биоселена, цели обмяна на опит и знания, както и запознаване с най-новите технологии в областта на фермерството, в това число земеделието и екстензивното животновъдство! Интерес за фермерите участници в посещението бяха предлаганите тенденции в алтернативни системи за отглеждане, опазване на климата и околната среда, цифровизация на управлението и обработката на данни, усъвършенстване и маркетинг, продажби и други.

Подборът на региони, от където са участниците в пътуването не е случаен! Защитена зона Сакар и Защитена зона Средна гора са територии, в които екипът на Зелени Балкани от години работи за възстановяването и/или поддържането на популацията на белошипата ветрушка у нас.

Фермерите са важни партньори на екипа ни, тъй като тяхната дейност е пряко свързана с храненето, размножаването и цялостното оцеляване на белошипите ветрушки. Ето защо участниците в посещението също не бяха случайно подбрани. Това са наши дългогодишни партньори, голяма част от които, практикуващи екстензивно земеделие и животновъдство.

EuroTier е един от най-големите международни изложения, както и един от водещите платформи за иновации в областта на фермерството. Там се представят продукти както за животновъдството и  земеделието, така, също и за аквакултурите. Тази година на събитието присъстваха  2 219 изложители от 51 страни от цял свят!