10
Вт, Сеп
20 Нови статии

Общество
Инструменти
Шрифт

Висшето учебно заведение открива тук изнесено обучение на студенти

Решението за закриване на Червеното училище е обжалвано в съда

Кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев и ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. д-р Добри Ярков подписаха споразумение за сътрудничество и съвместна дейност. Така общината и висшето учебно заведение стартираха партньорство в създаване на организация и условия за ефективно използване на ресурсите и потенциала на двете институции в областта на образованието, квалификацията, научно-изследователската дейност, икономиката и др.

Искам да запомните, че това, което стартираме днес с кмета, не го правим временно за този сезон и тази година, а устойчиво във времето да продължи десетилетия напред, подчерта проф. д-р Ярков.

Преди това той и зам.-ректорът по учебната и информационна дейност проф. Нели Грозева заедно с кмета арх. Карчев и зам.-кметът Анелия Георгиева проведоха разяснителна среща с граждани в Свиленград. От новата учебна 2024 - 2025 година тук ще бъде открито изнесено висше обучение по няколко икономически и аграрни специалности – „Зооинженерство“, „Екология и опазване на околната среда“, „Агрономство(полевъдство)“ и „Аграрна икономика и търговия“, „Регионална икономика и управление“, „Информационни технологии в икономиката и управлението“, „Местни финанси“ в професионално направление „Икономика” към Стопанския факултет. Обучението ще е само задочно и ще се провежда през почивните дни – събота и неделя. Първоначално ще бъде за образователно-квалификационна степен „Бакалавър”. При увеличаване на интереса от следващата година ще бъдат добавени нови специалности, сред които „Бизнес икономика“ и за медицински сестри, както и магистърски програми.

Подаването на документите е до 15 август в Общинска администрация – Свиленград, Център за административно обслужване на граждани.

„Обсъдили сме с арх. Карчев, ако се събере група, да стартира обучение по български език ниво Б2 за чуждестранни граждани. Имаме възможност още октомври да стартираме такова обучение“, сподели проф. Грозева. Тя подчерта, че има възможност и за създаване на групи за обучение на медицински сестри. „Дори първите такива обучени вече завършват в Смолян и Кюстендил. Записаните за обучение в такива групи слушат лекциите дистанционно чрез Интернет. След приключване на дистанционния курс, ходят около две седмици на практически упражнения в Стара Загора, като имат осигурено общежитие. След това продължават цялата си практика в болницата в населеното място, където живеят. Ако болницата в Свиленград, успее да отговори на всички изисквания и да бъде акредитирана, още следващата година ще може да започне в Свиленград обучението на медицински сестри“, заяви проф. Грозева.

На въпрос на „Старият мост“ защо от Тракийския университет са избрали точно Свиленград за изнесено обучение проф. д-р Ярков подчерта, че отиват там, където са желани. „Тракийският университет е сред иновативните в България. Трудностите при Ковид кризата ни накараха да бъдем още по-иновативни. Не беше леко, доста поработихме през този период, научихме се от негативите. Досега студентският живот беше един, но даденостите се промениха. Затова решихме да закараме университета при хората – тези, които искат да учат, а нямат финансова възможност, идваме при тях. Студентите ще могат да работят, да живеят тук и да не плащат квартира. Чувствам като мисия да запазим младите хора по родните им места. Имаме вече опит със Смолян, Кюстендил, Гоце Делчев, Царево, Червен бряг, Силистра, Търговище, Пазарджик. Свиленград е един съседен приятелски град от години. Личните контакти също оказват влияние. Догодина ще стартираме тук проект за изграждане на водородна станция за зареждане на автомобили. Това ще бъде горивото на бъдещето“, заяви проф. д-р Ярков.

От своя страна кметът арх. Карчев уточни, че са избрали Тракийския университет заради иновациите и внедряването на нови технологии от цял свят. От доста години се опитваме да привлечем университет на територията на Община Свиленград. Сега реализираме тази идея и има варианти за сгради, които можем да предоставим, обмислили сме ги, каза той в отговор на въпрос на присъстващ къде ще се извършва обучението и дали има сгради с достатъчен капацитет. „Всички знаете за предприетите действия за затваряне на Червеното училище. В момента обаче там имаме правни проблеми – в Съда е внесена жалба за обжалване на решението за затваряне на училището и заповедта на министъра на образованието. Това обжалване няма да спре изпълнението в Свиленград да се внедри изнесено обучение, а ще постави персонала и Общината в много неудобна ситуация. Има два варианта за изход от казуса: ако Съдът счете, че жалбата е основателна, това означава, че училището ще продължи да функционира и тази учебна година с 16 ученици, сборни групи, намален състав и финансови загуби от страна на Общината, но половината сграда ще бъде празна и ще има място за провеждане на изнесено обучение; ако Съдът реши, че жалбата е неоснователна, това вероятно ще е след започване на учебната година и няма да има възможност да насочим персонала към работа в друго учебно заведение. Ето защо, когато някой тръгне да пуска жалби и да обжалва решение, е хубаво преди това да обмисли негативите от действията си. В случая всяко едно решение от тази жалба ще доведе до финансови загуби на обществото, стрес на децата и персонала. Тази сграда е с дългогодишна образователна история и затова нашата идея е тя да продължи да функционира в образователната среда. За малък град като нашия е голяма победа – университетско обучение“, сподели арх. Карчев. В отговор на същия въпрос за сградния фонд проф. Грозева обясни, че в Свиленград на този етап ще стартира изнесено обучение, а няма да се открива филиал с административна част. „Обучението ще е два пъти през годината по три седмици. През другото време студентите работят и се явяват само на изпити. Засега трябва само база, която евентуално ще е някое училище, както е в Кюстендил, Смолян, Пазарджик“, заяви проф. Грозева.

Проф. д-р Ярков успокои, че това, което попада в ръцете на Тракийския университет, е сигурно, че ще бъде запазено и по закон никой не може да го пипа. Публична собственост е и остава с обществена полза. „Не искам някой да помисли, че се намесват частни интереси и ще се отнемат сгради и училища. Сега прохождаме в Свиленград. Използваме опита, който имаме и сме готови в бъдеще да поемем повече студенти при евентуален интерес. Запазваме интереса на двете страни – на Общината и университета. Убеден съм, че в Свиленград има много голям капацитет и запазени условия за развитие на младите хора. Това може да бъде надградено и затова сме тук“, каза проф. д-р Ярков.