Учени от Калифорнийския университет „ Дейвис“, Католическия изследователски университет в Льовен, Белгия, и Френското училище в Атина/ изследователски център за хуманитарни науки/ работиха в Регионалния исторически музей в Хасково по изследвания на скалния комплекс Глухите камъни на територията на община Любимец. Заедно с тях бяха историци от Софийския университет, Нов български университет и Регионалния археологически музей в Пловдив.
Съвместните дейности се реализират по изследователския проект „ Глухите камъни: интердисциплинарни проучвания на ранната желязна епоха в Тракия“ с ръководител на научния екип доц. д-р Георги Нехризов от Националния археологически институт с музей при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при Министерството на образованието и науката. Целта е да се обработят находките от 15-те сезона археологически проучвания на обекта, направени в периода 2008-2022.
Екипът прегледа документираните многобройни скални ниши и изсичания на Глухите камъни, наблюдавани и на други обекти в Източните Родопи. Изследователите обработваха и внушителния обем от керамика, който е съхраняван в базата в с. Малко Градище, предоставена за нуждите на археолозите.
Глухите камъни са споменати още от братята Карел и Херман Шкорпил. В края на 1970-те години са извършени теренни проучвания от екип на археолога Иван Венедиков. Известността си Глухите камъни получават едва след 1975 г. при експедиция на Александър Фол. През 2008 г. започват същинските теренни проучвания, водени от екипи на археолозите Георги Нехризов и Дойчин Грозданов. През 2011 г. комплексът "Глухите камъни" получи статут на археологическа недвижима ценност с национално значение, припомня „Старият мост“.
СМ
Снимки от Регионалния исторически музей –Хасково
Доц. д-р Георги Нехризов с реставратори сред находките от керамика