На 19 август в Казанлък ще бъде открита постерната изложба „Доспехите на тракийските воини“. Тя представя богатството, многообразието и майсторството при изработването на отделни типове тракийско нападателно, защитно и парадно въоръжение.
Сред акцентите в експозицията са предмети от представителните воински гробове при с. Мезек. Най-впечатляващ е нагръдникът яка от могилата Мал-тепе , който е най-представителният параден нагръдник, открит досега. Датиран е от последната третина на IV в.пр.Хр . Изработен е от сребърна пластина с позлата и с украса, поставена върху желязна пластина, която защитава воина. Това подсказва, че не е бил само параден нагръдник, но се е използвал и в битки. Принадлежал е на аристократ от най-висш ранг и хора от най-близкото му обкръжение.
Изложбата е дело на екип на Националния археологически институт с музей при БАН, създадена в рамките на Национална научна програма. Показаните предметите носят информация за военното дело на траките и за погребалните обреди на техния аристократичен елит. Те демонстрират технологичното майсторство на тракийските ковачи и ювелири, отразяват религиозните вярвания, митологичните представи и естетическите възприятия и предпочитания на тракийското общество, обясняват историците.
Eкспозицията е част от културната програма на “Празниците в долината на тракийските царе“ в Казанлък.
Златка Михайлова