11
Сря, Дек
23 Нови статии

Областният управител на Хасково г-н Мехмед Атаман свика заседание на Областната епизоотична комисия във връзка с влошената епизоотична обстановка в страната, свързана с болестите шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни.

Мобилен медицински кабинет ще преглежда на 3 декември в Свиленград

По повод 1 декември – Световния ден за борба със СПИН, РЗИ-Хасково провежда кампания по безплатно и анонимно изследване за СПИН и хепатити Б и С.

Много пациентки в Свиленград с години не са преглеждани, някои имат сериозни диагнози

- Д-р Кайрякова, вече шест месеца изминаха, откакто извършвате гинекологични прегледи в Свиленград. Какво констатирахте през този период?

- Констатирах, че има много пациентки, които с години/над 5 г./ не са преглеждани и сред тези жени са установени различни диагнози, като: хиперплазия на ендометриума, миома на матката, яйчникови тумори, полипи по матката, които се диагностицират единствено и само след преглед и вагинална ехиография.

- Липсата на превантивни мерки ли е основната причина за тези заболявания?

- Превенцията за нашето здраве е важна и ако ние сами не се грижим за него понякога става твърде късно. Всяко едно заболяване , което навреме е диагностицирано, дори и да е злокачествено , има шанс да бъде излекувано и преодоляно. Моят призив е и най-вече към младите жени: Преглеждайте се редовно и се грижете за вашето гинекологично, и не само гинекологично, здраве.

- Какви съвети по-конкретно бихте дали?

- Във връзка със зачестилите случаи на гинекологични заболявания, в т.ч. онкологични като рак на матката, рак на яйчника и като превенция за гинекологично здраве, като акушер-гинеколог препоръчвам веднаж годишно гинекологичен преглед , който включва вагинален преглед, цитонамазка, микробиологично изследване и вагинална ехография. При необходимост кабинетът ми разполага с колпоскоп за колпоскопско изследване на маточната шийка.

 - В момента тече национална компания на Министерството на здравеопазването и скрининг за карцином на маточната шийка. Това ли е най-често срещаното опасно заболяване при жените?

- Ракът на маточната шийка е определен като рак на младите, защото заема второ място по честота на раковите заболявания сред жените на възраст между 15 и 44 години. Данните на Националния център по обществено здраве и анализи за заболяемостта от рак на маточната шийка – брой заболели жени на 100 000 население, в динамика по години показват трайна тенденция на повишаване: 2020 г. – 453,6 случая, 2021 г. – 455,5 случая, 2022 г. – 477,4 случая.

Скринингът има за цел да обхване лица в една привидно здрава популация, които са изложени на по-висок риск от здравословен проблем или състояние, така че да може да предложи ранно лечение или интервенция.

- Какво включва скринингът?

- Скринингът включва цитонамазка и преглед с ехограф за пациенти на възраст 20-49 г., независимо от здравния им статус. За тези прегледи ще бъде необходимо да се запази час на регистратурата в Медицински център I на тел: 0379/ 71631.

*Кабинетът на д-р Веска Кайрякова в Свиленград се намира в Медицински център I /поликлиниката/, ет.2. Той работи всеки ден от понеделник до четвъртък вкл. от 14, 30 до 17, 30 ч. За скрининг – всеки делничен ден от 10 до 12,30 ч. до 4 декември т.г. Прегледи се извършват и с направление по Здравна каса. Записването за преглед става на регистратурата на тел. 0379/ 71631.

Интервюто взе: Николай Колев

Ракът на маточната шийка - единственото онкологично заболяване, предотвратяемо чрез ваксина

8000 пенсионери в Хасковска област вече са се възползвали от безплатните противогрипни ваксини, отпускани за хора над 65-годишна възраст. Това съобщи на среща с медицински лица в Свиленград д-р Снежана Иванова, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ към РЗИ-Хасково.

Днес областният управител на Хасково Мехмед Атаман,свика заседание на Областната епизоотична комисия във връзка с регистрираното огнище на шарка по дребните преживни животни в хасковска ферма, засягаща 180 овце.

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира извършване на есенна орална ваксинация на лисиците срещу бяс. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г.  

Системата за издаване на електронни протоколи за отпускане на скъпоструващи лекарства за домашно лечение дава възможност на пациентите да получат своите медикаменти за по-малко от 2 часа, а преди електронизацията, заверката в районните здравноосигурителни каси отнемаше от няколко дни до няколко седмици.